5 powodów by iść na konferencję techniczną jako początkująca

Pamiętam bardzo wyraźnie jak się czułam na początku mojej kariery programistycznej. Kiedy na każdym meetupie i każdej konferencji czułam się najgłupszą osobą w budynku i każda komórka mojego ciała chciała zapaść się pod ziemię. Pamiętam ile mnie kosztowało zadawanie pierwszych pytań i pierwsze próby włączenia się w dyskusję. Ale wiesz co pamiętam jeszcze wyraźniej? Ten wspaniały moment kiedy poczułam się w końcu na równi z innymi, kiedy zrozumiałam, że uczę się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I że nieraz wiem nawet więcej niż inni.

Dzisiaj chcę Ci przedstawić 5 powodów, by wybrać się na meetup, czy konferencję techniczną. Nawet, a raczej szczególnie, jeśli czujesz się niegotowa, głupia i ogólnie przytłoczona poziomem innych wokół. Zaufaj mi, warto!

1. Osłuchasz się z żargonem

Na początku, kiedy dopiero się uczysz programować, możesz mieć wrażenie, że wszyscy wokół mówią jakimś kompletnie osobnym językiem. Rzucają skrótami, które nie masz pojęcia co oznaczają, z taką częstotliwością, że nawet nie miałabyś ich jak zanotować. Dyskutują emocjonalnie o wyższości jednej nieznanej Ci technologii nad drugą nieznaną Ci technologią, używając niezrozumiałych dla Ciebie argumentów. Nawet ich żarty są dla Ciebie zlepkiem losowych wyrażeń. I to jest kompletnie normalne. I ta płynność przychodzi z czasem.

Konferencje i meetupy są idealne do tego by osłuchać się z tym kosmicznym żargonem. Nie musisz rozumieć dokładnie o co chodzi, ale obiecuję Ci, że po jakimś czasie zaczniesz dostrzegać wzorce. Zaczniesz zauważać, że pewne skróty czy nazwy technologii występują razem, a inne są stawiane w opozycji. Po pewnym czasie usłyszysz jakąś nazwę tyle razy, że pokusisz się o sprawdzenie co reprezentuje. A fakt, że będziesz znała już pewne połączenia na poziomie języka znacznie pomoże Ci w dalszej nauce, bo będziesz wiedziała czego szukać.

2. Dowiesz się co jest na topie

Nawet jeśli nie wiesz czym są mikroserwisy, mogę Cię zapewnić, że jeśli zobaczysz na konferencji 5 prezentacji na ich temat, masz do czynienia z trendem. Konferencje są pod tym względem tym dla branży, czym dla mody są pokazy dużych projektantów. Może jeszcze nie teraz, ale w przeciągu kilku miesięcy trendy z konferencji zaczną się pojawiać w ogłoszeniach o pracę. Wykorzystaj to, by wiedzieć czego warto się uczyć, jakie koncepty warto rozumieć. Dzięki temu, kiedy będziesz szukała pracy, oferty będą odzwierciedlały to co umiesz.

3. Poznasz przyszłego pracodawcę

Firmy, które organizują meetupy, czy sponsorują konferencje, pokazują tym samym, że doceniają rolę społeczności w edukacji przyszłych pokoleń programistów. Równocześnie masz szansę poznać je z bliska. Porozmawiać z ich pracownikami, zadać setki pytań. Dosłownie przetestować wody zanim nawet wyślesz CV. Kto wie, może nawet dowiesz się o stażu, albo innej ofercie, która znana jest tylko wybranym.

4. Ogromnie dużo się nauczysz

Informatycy może i są introwertyczni, ale większość z nich naprawdę kocha to co robi. I ta miłość do ich rzemiosła sprawia, że są chętni uczyć innych. Nie znaczy to, że umieją uczyć, ani że umieją przedstawiać koncepcje w sposób zrozumiały. To że nie rozumiesz, niekoniecznie znaczy, że temat jest zbyt trudny. Zdecydowanie częściej prowadzący nie poświęcił dość czasu na wyjaśnienie. Jeśli dana prezentacja Cię zaciekawiła, ale czegoś nie rozumiesz, zapytaj. Jeśli wstydzisz się na forum grupy, podejdź po prezentacji do prowadzącego, albo nawet napisz maila. Zdziwiłabyś się jak wiele osób na sali czegoś nie rozumie, ale nie ma odwagi się odezwać. Prowadzący są bardzo chętni wyjaśnić i pomóc Ci zrozumieć. Ty lepiej zrozumiesz, a i prowadzący poczuje, że jesteś zaangażowana. Być może następnym razem będzie lepszym nauczycielem, właśnie dzięki Tobie.

5. Sprawdzisz ile już wiesz

Jeśli od kilku miesięcy siedzisz sama w domu i uczysz się programować na własną rękę, trudno Ci będzie realnie oszacować ile już wiesz i umiesz. Dopiero kiedy spotykamy się z innymi ludźmi mamy szansę zobaczyć jak wypadamy w porównaniu. I nawet jeśli pierwszych kilka wydarzeń branżowych sprawi, że będziesz chciała się schować ze wstydu, zwróć uwagę na rzeczy które już wiesz. Może na poprzednim meetupie nie wiedziałaś czym jest garbage collector, a teraz już wiesz. Może rozpoznajesz niektóre skróty. Świętuj to co już wiesz, nawet jeśli to co wiesz nie stanowi jeszcze spójnej całości.

 


Marzysz o karierze w IT, ale przytłacza Cię myśl o dużej zmianie?

Jestem tu by Ci pomóc! Zapisz się na Newsletter, by pozostać w kontakcie:

Potrzebujesz bardziej osobistej pomocy? Oferuję coaching 1 na 1.

6 thoughts on “5 powodów by iść na konferencję techniczną jako początkująca

  1. Bardzo dobry tekst! U mnie początki wyglądały dokładnie tak samo. Chodziłam na różne prelekcje i meetupy, ale na początku niewiele rozumiałam z tego, co było przedstawiane. To było ponad 2 lata temu. Ostatnio przeglądając internet natknęłam się na wideo z jednej prezentacji, na której byłam. Nie było na niej nic bardzo trudnego. Ale do dziś pamiętam moje przerażenie, gdy prowadzący zaczął rzucać jakimiś angielskimi nazwami, a ja nic o tym nie wiedziałam. Czułam, że jestem jedyną osobą na sali, która tego nie rozumie. Ale to normalna kolej rzeczy. Najpierw się nie umie, a potem zaczyna się uczyć. Dzisiaj temat prelekcji byłby już dla mnie prosty 🙂 Więc nie warto się bać, trzeba chodzić na meetupy i się uczyć 😉

  2. Dzięki za ten wpis. Ja jestem dopiero na początku i właśnie jak widze wydarzenia z konferencjami, to unikam ich, ze względu na swój poziom wiedzy. Ale teraz się chyba odważę i pójdę na coś. Czas pozbyć się kompleksów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *